З 19 по 22 листопада 2024 року у місті Тростянець відбувся тренінг з ментального здоров’я відповідно до глобальної програми ВООЗ – Mental Health Gap Action Programme (mhGAP). У цьому заході узяли участь лікарі-інтерни та співробітники кафедри внутрішньої та сімейної медицини ННМІ СумДУ. Даний захід був проведений з метою спрямування на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення медпрацівників первинної ланки медичної допомоги (ПМД) до надання послуг пацієнтам із психічними розладами.
У комфортній гостинній атмосфері разом із менторами тренінгу обговорили як розпізнавати та оцінювати пріоритетні розлади. Засвоїли та відпрацювали у групах принципи надання допомоги особам із поширеними психічними розладами (депресія, гостра реакція на стрес, тривога, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, інші скарги на стан психічного здоровʼя). Отримали цінні навички ефективної комунікації з пацієнтом та його близькими. Ведучі заходу поділилися знаннями та порадами як вести такі розлади, якщо вони легкого або помірного ступеня тяжкості, і людина не хоче йти до вузького спеціаліста (психіатра, психотерапевта, психолога). Дізналися деталі щодо направлення до спеціалістів та відповідних служб (наприклад соціальних служб, реабілітаційних центрів тощо).
Зараз програма ВООЗ mhGAP є частиною пріоритетного проєкту МОЗ у межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
Настанова mhGAP та її версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам загальної практики протоколи діагностики та ведення поширених психічних розладів та інші важливі для роботи інструменти та знання.